Staráme se dobře o naše chodidla?

Staráme se dobře o naše chodidla?

 

 

Nejdůležitější funkce nohy je pohyb, chůze a běh, to je funkce dynamická. Dále noha přenáší hmotnost lidského těla na podložku, to je funkce statická. Pro obě základní úlohy nohy je především velmi důležitá klenba nožní. Změnu nohy od normálního anatomického tvaru označujeme pojmem deformita.

Vrozené dispozice, nevhodná obuv, nadměrná zátěž, civilizační a další vlivy jsou příčinou tvarových změn nohou – chodidel. Jednou z nejrozšířenějších vad je pokles příčné a podélné klenby nožní, valgózní deformace kloubu palce, kladívkové prsty, otlaky na plosce nohy, vychýlení osového postavení dolní končetiny a patní ostruhy.

Pro tyto vady nabízíme ortopedické pomůcky jak pro prevenci, tak i korekci vad, které zajišťují nohám potřebnou podporu. Ortopedické pomůcky a ortopedické vložky do bot jsou anatomicky tvarované, působí příjemně na dotyk s chodidlem a svými hygienickými vlastnostmi splňují náročné testy Státního zdravotního ústavu.

Kosti nohy vytvářejí zvláštním seskupením klenbu, jejíž konstrukci zabezpečují vazy a svaly. Tím je vytvořen pevný, ale pružný systém zajišťující fyziologickou funkci nohy a působí jako odpružení celého těla proti otřesům při chůzi Toto specifické uspořádání kostí se nazývá klenba nožní. Rozlišujeme klenbu nožní příčnou a podélnou.

Vlivem přetěžování v zaměstnání, sportem, nebo zvýšenou tělesnou hmotností, dlouhým stáním, nošením těžkých břemen, používáním nevhodné nebo nezdravé módní obuvi, vrozenou ochablostí svalstva vzniká plochá noha.

 

Podélně plochá noha, se projevuje omezením základních funkcí klenby nožní, zvýšenou únavou, pálením a někdy i tupou bolestí. Často je tato vada doprovázena zvýšenou potivostí nohou, otoky a zhoršením krevního oběhu.

 

Příčně plochá noha, je vada související s přetěžováním přední příčné klenby nožní. Projevuje se poklesem této klenby s následným zhoršením pružnosti klenby a bolestmi v místech II. až IV. hlavičky nártní kosti. Přetížení je způsobeno především dlouhodobým nošením obuvi s vysokým podpatkem, čímž se narušuje rovnoměrnost zatížení nohy.

Nejčastěji získanou deformitou nohy bývá vbočený palec. Hlavní příčinou této vady je nošení obuvi prostorově noze nevyhovující (špičaté, úzké, krátké). Tato vada se vyskytuje současně s příčně plochou nohou.

Palec je vychylován ze svého správného osového postavení, omezuje se jeho pohyblivost a porušuje funkce při odvíjení nohy od podložky. Tím, že je palec vychýlen k druhému prstu, tedy ze své přirozené polohy, je vystaven tlaku obuvi palcový kloub, který působením tohoto tlaku vytváří kostěný výrůstek, který potíže doprovázející tuto vadu ještě zhoršuje.

Kladívkové prsty jsou skrčeniny prstů, které vznikají nošením krátké obuvi, zvláště, má-li tato obuv vysoký podpatek. Další příčinou může být degenerace vazů a ochabnutí svalů nohy,kdy dochází k prodloužení délky chodidla. Šlachy natahovačů prstů pak stahují prsty do kladívkového postavení. Vznikají tím otlaky a kuří oka. Kuří oka jsou způsobována tlakem obuvi z jedné strany a tlaku kosti z druhé strany, čímž odumírají zárodečné buňky, tvrdnou a rohovatí.

Patní ostruhy jsou kostní výrůstky v místě úponu šlach na kosti patní. Nejčastěji to bývá v přední části patní kosti a méně často v místě úponu Achillovy šlachy. Tato místa jsou při chůzi poměrně hodně namáhána.

Někdy v souvislosti s touto námahou či poklesem nožní klenby, popř. nošením nevhodné obuvi, dochází k extrémní zátěži na patní kost. Organismus reaguje tím, že se pokouší tato místa zpevnit, tedy do nich vypouští vápenné prvky, čímž vzniká patní ostruha.

Patní ostruha se projevuje bolestí spodní nebo zadní části paty. Doporučujeme pomocí ortopedických pomůcek odlehčit patu snížením zátěže na postižené místo.